СТАТИИ
Изкуството "Бенто"
Традицията на бенто идва от Япония. Хората там подреждали храната си за деня в кутия още от 5 век, тъй като по това време прекарвали повечето време на оризовите полета или в друга работа извън дома.
Бенто е обяд в кутия, широко разпространен в Япония. Бенто предизвиква все по-голям интерес сред западняците, не само защото е диетичен и здравословен, но и с атрактивния си външен вид. Бенто е изкуство с уникални хранителни шедьоври.
Японците са с много нисък процент на затлъстяване и с най-дълга средна продължителност на живота, защото живеят, и най-важното, хранят се здравословно. Същевременно много висок процент от западняците страдат от затлъстяване, защото консумират висококалорични и изключително нездравословни храни. Бенто заема важно място в японската кухня. Здравословният обяд в кутия с привлекателен външен вид е далеч по-полезно обедно меню от хамбургер с пържени картофки, хот-дог или пица на парче.
В Япония приготвят обяд в кутия още от 5-ти век. Тогава хората били ангажирани предимно със земеделие, животновъдство, лов и риболов, прекарвали по-голямата част от ежедневието си навън и имали нужда от обяд, който се приготвя бързо и издържа по време на дълъг път. Едва през 16-ти век обядът в кутия е наречен “bento” за означаване на “малко, удобно хранене”. Всъщност бенто идва от “bento” или “obento” - “опакована храна”. Наречен е така от военноначалника Одо Набунага, който трябвало да осигури храна за всеки член на своята армия. По време на епохата Мейджи се развива т.нар. “Станция бенто” - оризови топки с кайсия, които се продават по железопътните гари и до днес, като вече дори ги предлагат през прозорците на вагоните.
Специално внимание е отделено на бенто кутиите. Първоначално са направени от естествени материали като листа от дъб, магнолия и бамбук. По-късно започва по-практичен или може би, по-модерен начин на опаковане на бенто – в дървени, пластмасови или алуминиеви кутии. Има няколко традиционни форми на кутиите за бенто - “hangetsu”(във формата на полумесец), “shokado” (с 4 равни по размер отделения) и т.н., но изборът на материали и форми често е повлиян от модата. Бенто е навсякъде в Япония – в училище, в офиса, в супермаркета, в ресторанта, на гарата, на летището, защото се приготвя бързо (15-20 минути), а осигурява здравословен и диетичен обяд. Освен в Япония, традицията за приготвяне на обяд в кутия съществува също в Индия - “tiffin”, в Корея - “dosirak”, в Тайван - “biandang” и на Филипините “baon”.
Кое прави бенто диетичен обяд? Правилното съотношение на хранителните вещества – 3 части въглехидрати (ориз или юфка), 2 части плодове и зеленчуци и 1 част белтъчини (риба, месо или яйца), без мазни храни и рафинирана захар.
Ако сте на “еко вълна”, бенто е вашият обяд. Кутията е за многократна употреба и ще намалите значително отпадъците от еднократните пластмасови опаковки.
Главната особеност на бенто, която го отличава от западните бързи закуски, е външният му вид. На изток важен елемент на всяка храна е красотата на сервиране. За да се постигне добро впечатление за храната в кутията, се избират продукти с ярки цветове в привлекателни комбинации. Но това не е всичко. Бенто успя да надскочи мисията си на “бърз обяд” и се превърна в истинско изкуство, подобно на икебаната. Като всяко изкуство бенто също поражда много стилове и течения, повече от 2000-3000. Най-популярният стил бенто е “kyaraben”. При него украсяването на обяда в кутия е като картина с фигури на хора, животни, цветя и растения.